Grafické formáty

Najčastejšie používané grafické formáty
BMP (Windows Bitmap) – je najčastejšie používaný grafický formát. Operačný systém Windows s ním pracuje najlepšie. Ako jeho názov napovedá, v súbore je uložený rastový obrázok (bitová mapa). Nevýhodou je, že na disku zaberá príliš veľa miesta. Môže obsahovať až 16 miliónov farieb (24 bitová farebná hĺbka)
GIF (Graphics Interchange Format) – bol navrhnutý na prenášanie obrázkov. V súbore je uložený rastový obrázok, ktorý je skomprimovaný. Znamená to, že v obrázku sa rozpoznajú skupiny rovnakých alebo podobných bodov a do súboru sa o tom zapíše iba krátka informácia. Používa sa na prenášanie obrázkov cez internet, lebo zaberá málo miesta, ale obrázky musia obsahovať najviac 256 rôznych farieb (8 bitová farebná hĺbka) a tým sa stráca jeho pôvodná kvalita.
JPG (JPEG = Joint Photographic Experts Group) – je určený na prenos rastrových obrázkov, ktoré obsahujú veľa farebných prechodov- napr. fotografie. Do súboru sa uloží skomprimovaný obrázok, ale v tomto prípade sa komprimuje stratovou kompresiou. Pri nej sa využíva fakt, že pri porovnaní pôvodného a skomprimovaného obrázka človek nevníma rozdiely medzi jemnými farebnými prechodmi. Tie sa zjednodušujú. Fotografia zaberá na disku málo miesta, ale nie je vhodná na tie obrázky, ktoré obsahujú ostré hrany – na tých už dokážeme vnímať chyby.
Obľúbené formáty rastrových grafických prvkov
BMP (bitové mapy), GIF (Graphics Interchange Format), JPEG (Joint Photographic Experts Group), PNG (Portable Network Graphics) a TIFF (Tagged Image File Format) sú formáty rastrových obrázkov. Rastrový obrázok, nazýva sa aj bitová mapa, vytvárajú riadky drobných bodiek, ktoré sa nazývajú pixely („prvky obrázka“) alebo „bity“. Rastrový formát používa metódu pevnej definície obrázkov, preto sa veľkosť obrázka nedá ihneď zmeniť bez straty definície.
Bitová mapa (BMP)
Formát BMP systému Microsoft Windows® (prípona súboru .bmp) dokáže zobraziť milióny farieb. Podporujú ho viaceré programy, preto je veľmi praktický najmä vtedy, keď poskytujete obrázok niekomu, kto pravdepodobne nemá program, v ktorom ste obrázok vytvorili.

Formát GIF

Formát GIF (prípona súboru .gif) predstavuje jeden z dvoch najrozšírenejších formátov súborov pre obrázky na webe, pretože ho podporujú takmer všetky webové prehľadávače. Tento formát môže zobraziť maximálne 256 farieb, preto je najvhodnejší pre čiernobiele čiarové kresby, farebné kliparty a veľké bloky plných farieb. Formát GIF89a podporuje priehľadnosť aj animáciu. Súbory formátu GIF sa používajú pre:

  • obrázky obsahujúce priehľadné oblasti,
  • obrázky s obmedzeným počtom farieb, napríklad 256 alebo menej,
  • obrázky s farbami v oddelených oblastiach,
  • čiernobiele obrázky,
  • obrázky malých rozmerov, ako je napríklad tlačidlo na webovej lokalite,
  • obrázky, v ktorých je dôležité zdôrazniť ostrosť a vykreslenie hrán, ako sú napríklad čiarové kresby a komiksy,
  • obrázky obsahujúce text,
  • animácie.

Formát JPEG

Formát JPEG (prípona súboru .jpg alebo .jpeg) je najbežnejšie používaný formát súborov pre obrázky na webe. Zobrazuje viac ako 256 farieb, preto sa môže použiť na zobrazenie fotografií vysokej kvality alebo na zobrazenie obrázkov obsahujúcich milióny farieb. Je navrhnutý ako formát na uchovávanie obrázkov, preto sa hodí na kompresiu fotografií veľkých rozmerov a vynikajúcej kvality do kompaktných súborov a na posielanie veľkých obrázkov v e-mailoch. Čím viac sa zmenší veľkosť súboru obrázka, tým viac obrazových informácií sa stratí a kvalita sa zníži (rovnaký efekt má úprava a opätovné uloženie obrázka). Formát JPEG nepodporuje priehľadnosť ani animáciu. Súbory JPEG sa používajú pre:

  • fotografie,
  • obrázky s prirodzeným vzhľadom,
  • obrázky s veľkým počet farieb, napríklad s miliónmi farieb,
  • obrázky s množstvom detailov, ako je napríklad fotografia domu na pozemku,
  • obrázky veľkých rozmerov.

Formát PNG

Formát PNG (prípona súboru .png) dokáže zobraziť milióny farieb. Keďže ide o nový formát, v súčasnosti ho podporuje iba malé množstvo prehľadávačov (jeho podpora sa však neustále rozširuje). Kvalita obrázkov uložených v tomto formáte sa nezníži ani pri kompresii súboru. Súbor PNG podporuje priehľadnosť, nepodporuje však animácie, pretože nemôže obsahovať viac obrázkov.

Formát TIFF

Formát TIFF (prípona súboru .tif alebo .tiff) vytvára obrázky vysokej kvality, a preto sa často využíva pri publikovaní. Dokáže zobraziť milióny farieb (obrázky v odtieňoch sivej sú však obmedzené na 256 farieb alebo odtieňov). Obrazové súbory TIFF sú obyčajne väčšie ako obrazové súbory GIF alebo JPEG. Obrázky, ktoré sa nebudú upravovať v programe, v ktorom boli vytvorené, je vhodné uložiť práve vo formáte TIFF, pretože ho dokážu rozpoznať mnohé programy.
Určenie najvhodnejšieho formátu súboru pre danú úlohu
Úloha BMP GIF JPEG PNG TIFF
Zverejnenie obrázka na webovej stránke X X
Jednoduchý export do iných počítačových programov X X
Kompresia veľkého obrázka do malého súboru na odoslanie e-mailom X X
Použitie priehľadných oblastí v obrázkoch X X
Vytvorenie súborov animácií X
Dekompresia obrázkov bez zníženia kvality X X
Vytvorenie obrázkov najvyššej kvality (pre zverejnenie atď.) X
Zobrazenie miliónov farieb v obrázku X X X X
Uchovanie kvality obrázka aj po viacnásobnom ukladaní X X X X
Bitmapové formáty:
PSD - Adobe Photoshop Image PCX - ZSoft Image File
TIF (TIFF) - Tagged Image Filevs) TGA - TrueVision Targa
JPG - File Interchange Format ICO - Windows icons
GIF - Compuserve Graphics Interchange Format RLE - Windows Bitmap s RLE kompresiou
aGIF - animovaný GIF MAC - Mac Paint
PNG - Portable Network Graphics WPG - WordPerfect Graphics (bitmap)
PCD - Kodak Photo CD DIB - Windows Bitmap
BMP - Windows Bitmap BMI - Zoner Bitmap Image
Vektorové formáty:
AI - Adobe Illustrator up to version DXF - drawings from CAD programs
EPS - Encapsulated PostScript HGL - drawing files for plotters
PS - Postscript Interpreted PLT - drawing files for plotters
CDR - Corel Draw WMF - Windows Metafile
CMX - Corel ClipArt EMF - Enhanced Metafile
CGM - Computer Graphics Metafile ZBR - Zebra for Windows
DRW - Micrografx Drawing ZMF - Zoner Callisto (Zoner Draw)
DSF - Micrografx Designer ZCL - kliparty v Zoner Callistu
DWG - drawings from CAD programs ZMP - Zoner Media Explorer